یکشنبه 8 اسفند 1400
13:46
353رئیس کل دادگستری فارس در آیین آزادی 5 بانوی زندانی جرائم غیر عمد: اقدام شایسته خیرّین و کمک به بانوان زندانی نماد نوع دوستی و ایثار است


به گزارش روابط عمومی ستاد دیه استان فارس:رئیس کل دادگستری و رئیس هیات امناء ستاددیه استان فارس در مراسم آزاد سازی زندانیان زن جرائم غیر عمد استان اقدام شایسته خیرّین و کمک به زندانیان در آستانه میلاد حضرت علی(ع) را ستود و بیان داشت این اقدام  بهترین نماد نوع دوستی و ایثار است که پیشوای شیعیان بر آن تأکید داشتند.

رئیس کل دادگستری و رئیس هیات امناء ستاددیه استان فارس تلاش خیرّین برای آزاد سازی زندانیان جرائم غیر عمد را یکی از سرمایه های معنوی مجموعه قضایی خواند و بیان داشت اغلب زندانیان زن به صورت ناخواسته در دام جرائم افتادند و در این بین زندانیان جرائم غیر عمد و مالی اغلب به خاطر مشکلات مالی و نوسانات اقتصادی دچار مشکل قضایی و حقوقی شده اند.

وی تصریح کرد: کمک به زندانیان جرائم مالی و غیر عمد تنها کمک و یاری به یک نفر نیست چرا که این افراد اغلب سرپرست خانوار می باشند و با زندانی شدن آنان خانواده این زندانیان نیز درگیر مشکلات متعدد می شوند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان نیز در این مراسم با اشاره به اینکه دستگاه قضایی توجه ویژه ای به بانوان زندانی دارد بیان داشت : تمام تلاش ما برای رهایی این افراد از زندان و کاهش آسیب های ناشی از حضور آنان در زندان است.

سید مصطفی بحرینی توجه به وضعیت زندانیان از حیث اشتغال و عدم بازگشت به زندان را از دیگر برنامه های دادگستری فارس خواند و بیان داشت:  با همکاری خیرّین و نهاد های مسئول برنامه های متعددی برای اشتغال زایی و جلوگیری از بازگشت زندانیان به زندان ها در دستور کار داریم .

وی اظهار داشت برای انجام این امر مهم بخش صنعت بهترین گزینه است چرا که انگیزه زندانیان برای اشتغال می تواند کمک شایانی به بخش نیروی انسانی در بخش صنعت نماید.

مدیرکل زندان های و نایب رئیس هیات امناء استان فارس نیز در آیین آزادسازی زندانیان زن جرایم غیرعمد استان فارس گفت: کارکنان بانک رفاه کشور مبلغ 453 میلیون و 500 هزار تومان به مناسبت میلاد حضرت زهرا و برای آزادی زندانیان زن جمع آوری کرده بودند که با همت آنان 5 زندانی زن آزاد و به آغوش خانواده بازگشتند.

اسحاق ابراهیمی افزود: کارکنان بانک رفاه با همت والای خود و با کمک به افراد نیازمند، زمینه آزادی زنان زندانی را فراهم کردند.

وی اضافه کرد: زنان حتی به جرم عمد هم نباید در زندان بمانند چرا که به بنیان خانواده آنان آسیب می رساند.

مدیرکل زندان های فارس گفت: مبلغ کل بدهکاری این 5 زندانی زن، یک میلیارد و 438 میلیون تومان بوده که مبلغ

756 میلیون تومان شکات از حق قانونی خود گذشت کرده اند و رضایت داده اند و مبلغ 170 میلیون تومان زندانیان پرداخت کرده اند، با همت مسؤولین قضایی مبلغ 58 میلیون تومان   اعسار آنان پذیرفته شده است و مبلغ 453میلیون و 500 هزار تومان بانک رفاه پرداخت کرده است.

ابراهیمی ضمن قدردانی از تعامل سازنده مجموعه قضایی استان با اداره کل زندان ها گفت: از رییس کل دادگستری و دادستان مرکز استان که به مجموعه زندان ها تعامل و مساعدت می کنند به عنوان متولی زندان های استان، وظیفه دارم از همکاری دلسوزانه تشکر کنم.

وی اضافه کرد:  تعداد کل موجودی  زندانیان مالی غیرعمد 824 نفر  می باشد که از این تعداد 779 نفر مرد و 45 نفر زن می باشند که بالغ بر 400 میلیارد تومان بدهی این افراد است.

شایان ذکر است ستاد دیه استان فارس از ابتدای سال جاری تا پایان دیماه زمینه آزادی 368 نفر از زندانیان جرایم غیر عمد فراهم شده است.