ستاد دیه استان فارس
جمعه 24 تیر 1401
15:57
1801برگزاری جشن گلریزان آزادی زندانیان در فارس


همزمان با ایام مسعود میلاد کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی(ع)، جشن گلریزان آزادی زندانیان جرائم غیرعمد استان فارس با حضور مسئولان، نیک اندیشان و خیران در شیراز برگزار شد.

رئیس کل دادگستری استان فارس در مراسم جشن گلریزان آزادی زندانیان جرائم غیرعمد، ضمن تبریک میلاد با سعادت کریم اهل بیت (ع)، ایام ماه مبارک رمضان و برگزاری جشن معنوی گلریزان را فرصتی برای برای تزکیه و شکر گذاری برخورداری از نعمات خواند.

حجت الاسلام سید کاظم موسوی با بیان اینکه شکرانه برخورداری از الطاف و نعمات خداوند کمک و یاری رسانی به نیازمندان است گفت: فردی مسئول است و با تصمیمات مدیریتی ، افرادی با بهره از دانش خویش و افرادی نیز با تمکن مالی خود می توانند دست نیازمندی را بگیرند و این امر بی تردید شکرانه برخورداری از این نعمات است.

به نقل از دادگستری فارس، موسوی با بیان اینکه ایام ماه مبارک رمضان و هفته رسیدگی به محرومان و مظلومان بهترین فرصت برای کمک به نیازمندان در حد بضاعت است، گفت: دادگستری فارس با همت خیرین زمینه آزادی ۴۷۰ نفر را فراهم کرد و تعداد ۲۹۷ نفر نیز از طریق کمیسیون عفو آزاد شدند. 

رئیس کل دادگستری استان فارس همچنین گفت: سال گذشته با استفاده از تأسیسات حقوقی همچون آزادی مشروط ۸۳۸ نفر و تعلیق اجرای مجازات ۵۵۸ نفر از زندان ها آزاد شده اند. 

وی همچنین از تخفیف مجازات و اخذ رضایت از شکات ۷۴۸ زندانی، تعویق صدور حکم ۳۴ نفر و آزادی تحت مراقبت الکترونیک ۲۴۰ محکوم در سال گذشته خبر داد و گفت: با پذیرش اعسار ۴۸۹ نفر زمینه آزادی این تعداد زندانی از زندان های استان فراهم شد و تعداد ۲۰ هزار و ۳۰۵ نفر نیز با صدور دستور قضایی به مرخصی اعزام شدند. 

رئیس کل دادگستری فارس خاطر نشان کرد: یکی از برنامه های که در سال جدید در مجموعه قضایی با همت قضات اجرایی خواهد شد  اعطای  تسهیلات قضایی پابند الکترونیک به  ۲ هزار نفر از زندانیان واجد شرایط در راستای کاهش  جمعیت کیفری زندان ها است.

 وی تأکید کرد دستگاه قضایی به لحاظ قانونی در زمینه کمک به زندانیان جرائم غیر عمد در خط مقدم قرار دارد و خیرین می توانند ضمن کمک به هم نوعان گرفتار در زندان، اجرای برنامه های حمایتی دستگاه قضایی را پشتیبانی کنند.

وجود ۸۴۸ زندانی جرائم غیرعمد در فارس

مدیر کل زندان ها و مدیر نمایندگی ستاد دیه استان فارس نیز در جشن گلریزان آزاد سازی زندانیان در جمع خیران در شیراز گفت: هم اکنون ۸۴۸ زندانی جرایم غیر عمد با ۴۰۰ میلیارد تومان در زندان هستند.

اسحاق ابراهیمی افزود: سال گذشته ستاد دیه ۴۷۰ زندانی را با ۲۳۰ میلیارد تومان بدهی  آزاد کردند که از این مبلغ شکات از ۹۳ میلیارد تومان از طلب خود گذشت کرده اند همچنین دستگاه قضا  ۱۰۵ میلیارد تومان را با اعسار کمک کردند و ۱۳ میلیارد هم از بانک ها برای زندانیان تسهیلات دریافت شد .

ابراهیمی خاطرنشان کرد: سال گذشته سپاه فجر استان هم در  ۸ مرحله ۷۰۰ زندانی را آزاد و از ورود  ۵۰۰ نفر به زندان جلوگیری کرد.