ستاد دیه استان فارس
پنجشنبه 29 دی 1401
8:39
1318زمینه آزادی ۸۴ زندانی با مشارکت آستان قدس رضوی در فارس فراهم شد


مدیرکل زندان های فارس گفت: در قالب پویش نذر امام رضا علیه السلام با مشارکت آستان مقدس حضرت رضا (ع) از ابتدای تیرماه سال ۱۴۰۰ تاکنون ۸۴ نفر از زندانیان شامل ۵۵ نفر زن و ۲۹ نفر مرد از زندان‌های فارس آزاد شده اند.

به گزارش دریافتی روز یکشنبه ایرنا، اسحاق ابراهیمی در مراسم گلریزان آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد با مشارکت آستان قدس رضوی افزود: کل بدهی این افراد ۳۲۷ میلیارد ریال بوده است که مبلغ ۲۲۵ میلیارد ریال از شکات رضایت اخذ شده است و ۱۴ میلیارد و ۸۳۲ میلیون ریال اعسار زندانیان توسط مراجع قضایی پذیرفته شده است مبلغ سه میلیارد و ۴۱۲ میلیون ریال نیز  توسط خود زندانیان تامین شده است.
وی اضافه کرد: آستان قدس رضوی برای آزادی این تعداد زندانی ۲۸میلیارد و پانصد و پانزده میلیون ریال پرداخت کرده‌ است و ستاد دیه استان فارس نیز از منابع مختلف ۶۳ میلیارد و سیصد و پنجاه و نه میلیون ریال پرداختی داشته است.
مدیرکل زندان های فارس ادامه داد: اخذ گذشت رضایتمندانه از نقاط مختلف استان و سایر استان ها، پرداخت بخشی از بدهی زندانیان با مشارکت ستاد دیه استان فارس، اعزام تعدادی از خانواده زندانیان زیرپوشش انجمن حمایت و زندانیان آزاد شده به مشهد مقدس، پرداخت تسهیلات قرض الحسنه برای اشتغال زایی زندانیان پس از آزادی از زندان، از اقدامات شاخصی است که توسط آستان قدس و خادمیاران انجام شده است.
وی یادآور شد: تعداد بالغ بر ۸۵۰ نفر زندانی محکوم مالی غیرعمد هنوز در زندان های استان چشم به راه دستان سخاوتمند خیرین و همچنین شکات پرونده ها هستند که تا آنجایی که امکان دارد شکات از بخشی از حقوقشان گذشت کنند و مابقی را هم از خیرین استان درخواست داریم کمک کنند تا بتوانیم مشکل این افراد رو حل تا از زندان های استان آزاد شوند.
مدیرکل زندان های فارس ادامه داد: بدهکاری ۸۵۰ نفر زندانی، بالغ بر ۴۰۰ میلیارد تومان است که با رایزنی‌هایی که در واحد مددکاری زندان ها و ستاد دیه استان انجام می دهند، درصدد بوده مبلغ قابل توجهی از شکات رضایت اخذ شود، مبلغی نیز توسط خیرین تأمین شده و مابقی را در قالب تسهیلات بانکی به صورت قرض الحسنه و همچنین کمک‌های بلاعوض در صورت احراز استحقاق به آنان کمک کنیم، زمینه آزادی آنان نیز فراهم خواهد شد.
ابراهیمی با بیان اینکه از این تعداد زندانی۳۰ نفر زندانی زن و ۸۲۰ زندانی مرد هستند،گفت: جای مادران در زندان نیست و با توجه به جایگاه زن در خانواده که همچون ستون خانواده است از خیرین و موسسات خیریه درخواست می شود که به کمک بیایند تا بتوان مشکلات این افراد را حل کرد که این امر باعث استحکام بنیان و کانون خانواده شده است.

مسئول نمایندگی آستان قدس رضوی در استان فارس نیز گفت: تعداد ۸۴ نفر از زندانیان جرایم غیرعمد از ابتدای همکاری با اداره کل زندان ها و ستاد دیه از زندان های استان آزاد شده اند و در مراحل بعدی نیز برنامه ریزی شده که علاوه بر کمک خیرین، با همت شکات پرونده ها، زمینه آزادی ۳۰ زندانی در اربعین حسینی و شهادت امام رضا(ع) از زندان های استان آزاد شود.
سردار جابر مهدیار اظهار داشت: از سلسله برنامه های آستان قدس این است که از ورود جرایم غیرعمد که حکم جلب دارند به زندان جلوگیری شود و علاوه بر آن به خانواده های زندانیان بی بضاعت کمک و همچنین با اعطای وام اشتغالزایی با همکاری کمیته امداد حضرت امام(ره) برای ایجاد شغل مناسب برای زندانیان آزاد شده اقدام شود و در مرحله پایانی، سفر زیارتی برای زندانیان آزاد شده با خانواده هایشان درنظر گرفته که با تأسی و توسل به اهل بیت و امام رضا(ع) با آرامش خاطر به زندگی مجدد بازگردند.
وی اضافه کرد: ۳۲ میلیارد تومان کل بدهی این افراد بوده که با همت آستان قدس رضوی و ستاد دیه استان و رضایت شکات این مبلغ تأمین شده و زمینه آزادی آنان از زندان فراهم شد که از این مبلغ، شکات پرونده ها ۲۲میلیارد تومان را بنام امام رضا(ع) بخشیده اند، مبلغ ۲ میلیارد و ۵۵۵ میلیون تومان را آستان قدس کمک کرده و مابقی را ستاد دیه استان تأمین کرده است.