ستاد دیه استان فارس
جمعه 22 دی 1402
13:49
259محمدمهدی کیانی

همایش نیکوکاران " مهر احمدی "


آزادسازی 12 زندانی نیازمند جرایم غیر عمد در همایش نیکوکاری «مهر احمدی» که به‌مناسبت میلاد پربرکت حضرت زهرا سلام الله علیها، در حرم مطهر حضرت احمدبن موسی الکاظم شاهچراغ  با حضور تولیت آستان مقدس  علیه السلام دکتر کلانتری و  نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز آیت اله دژکام و مدیرکل دادگستری استان فارس حجت الا سلام موسوی و جمعی از مسئولان استانی و خیرین گرانقدر، در سالن شهید آیت الله دستغیب حرم مطهر برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی ستادددیه استان فارس ، حجت الاسلام والمسلمین دکتر کلانتری، تولیت حرم مطهر در این همایش ضمن خیر مقدم و تشکر از خواهران و برادرانی که در خدمت به محرومان و گره‌گشایی از کار بندگان خدا پیشقدم هستند و نیز عرض تسلیت شهادت مظلومانه جمعی از هموطنان در حادثه تروریستی گلزار شهدای کرمان گفت: این جنایت سبوعانه حقیقتاً مصیبت بزرگی بود که در آن، دستان پلید تروریسم تکفیری و صهیونیسم بین الملل و در رأس همه، استکبار جهانی به وضوح دیده میشود. انشاءالله خداوند به برکت خون همین شهدای مظلوم و شهدای جهان اسلام، خصوصاً زنان و مردان و کودکان فلسطین که در این روزها توسط جاهلیت مدرن عصر، مظلومانه به خاک و خون کشیده میشوند، به زودیِ زود شاهد ذلت و خواری صهیونیسم بین الملل و استکبار جهانی باشیم. بحمدالله مسیر تاریخ روز به روز به همین سمت در حال حرکت است. تشکر میکنم از دستاندکاران مرکز خدمات اجتماعی و نیکوکاری حرم مطهر و همه خیّرینی که طی این سالها کمک کردهاند و گام بزرگی در استان و شهر شیراز برداشته شد، و نیز مسؤولین محترم که هر کس به هرشکلی که توانسته کمک کرده و گره از کار بسیاری از خانوادهها گشوده شده است.

 

حجت الاسلام والمسلمین دکتر کلانتری با اشاره به فعالیت های مرکز خدمات اجتماعی و نیکوکاری حرم مطهر در تأمین جهیزیه برای جوانان نیازمند در آستانه ازدواج گفت: تهیه و اقدام برای جهیزیه علیالدوام در حال انجام است و به خبری کردن آن اعتقادی نداریم. اعتقادمان این است که کار باید انجام شود و وقتی انجام گرفت، تأثیر خود را خواهد گذاشت و تبلیغ آن نیز خودبخود صورت میگیرد. کار خیر اگر آشکار انجام شود قطعاً تأثیر خاص خود را خواهد داشت.  نکته پایانی اینکه در این حرم مطهر، استعداد و ظرفیت برای کار، فراوان است و انتظارات نیز بسیار جدی است، یعنی چشم بسیاری از افراد به سمت این حرم است. هم ظرفیت وجود دارد و هم انتظار. استان فارس نیز دارای غنا است. استان فارس شاید اولین استان به لحاظ کثرت خیّرین و امور خیریه در کشور است. از قدیم در مقام اول بوده است. این تعداد موقوفاتی که از قدیم در این استان وجود داشته، در سایر مناطق نبوده است و مشخص است از قدیم الایام، نگاه خیریه و اهل بیتی وجود داشته است و این امتیاز کمی نیست.

 

وی اظهار کرد: به لطف خداوند، روز به روز کمکها و گرهگشاییهای حرم مطهر، فزونی یافته است؛ جهیزیهها آماده، بستهبندی و توزیع میشوند، بستههای معیشتی به صورت محترمانه درب منازل تحویل داده میشود؛ امکانات برخی منازل مثل بخاری، کولر و یخچال و یا مواد غذایی به هر زحمتی که باشد تهیه شده و در اختیار نیازمندان قرار میگیرد. همیشه آرزویمان این است که ای کاش بیشتر بود تا بتوانیم بهتر از این کمکرسانی داشته باشیم. امید است با حمایت های مسئولین و کمک های خیّرین گرانقدر، مرکز نیکوکاری حرم مطهر به جایگاهی در شأن سومین حرم اهل‌بیت(ع) برسد. همتمان این است که توفیق داشته باشیم توقعاتی که از استان یا حتی خارج از استان است، ترتیب اثر داده شود و نگاهها از درِ خانه اهل بیت عصمت و طهارت(ع) مأیوس برنگردد. این نکته اصلی است که باید مدنظر همه عزیزان، بهویژه مسؤولان بزرگوار استان که بحمدالله همه از خوبان هستند، باشد.

 

 آیت الله دژکام ، نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز گفت: خدا را شاکریم در دورهای هستیم که مدیران این استان، غالباً از خوبان روزگار هستند. از نعمتهای خدای بزرگ است که انسان در زمانهای زندگی کند که این انسانهای مؤمن و الهی خدمتگزار مردم باشند؛ این امر کمککننده است که گرهگشاییها راحتتر اتفاق بیفتد. یعنی کارها و کمکهای مرکز نیکوکاری این حرم اهل بیت(ع) با حضور این مدیران، راحتتر شده و انجام وظیفه به نحو احسن صورت میگیرد. گاهی مأموریت خاصی همچون آزادسازی زندانیان جرائم غیر عمد بهویژه زنان سیدهای که در زندان بودند، پیش رو است و تلاش مدیر مرکز خیریه حرم مطهر بر روی این کار متمرکز شده است. این عرصه مهمی است، یعنی آزادسازی زندانیان، مشابه همان کاری که حضرت احمدبن موسی(ع) انجام دادند. به برکت آستان مقدس این امر نیز انجام شدنی است و چه خوب است که با نام اهل‌بیت عصمت و طهارت علیهم السلام انجام گیرد که ماندگار و تأثیرگذار شود. البته به هر شکل انجام شود، تأثیرگذار است اما وقتی با نام حرم اهل بیت(ع) باشد، تأثیرگذاری آن بیشتر است.

 

نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز با بیان اینکه حضرت احمدبن موسی علیهماالسلام، جزو خیّرین بزرگ در تاریخ بوده است گفت: به این دلیل که اینجا سومین حرم اهل بیت(ع) در ایران اسلامی است، و شخصیت والامقامی چون حضرت احمدبن موسی الکاظم(ع) در آن مدفون است که جزو خیّرین بزرگ در تاریخ بوده است و بنا به نقل تاریخی با تلاش خود، هزار بنده را در راه خدا آزاد کرد، نوع انتظار در اینجا فرق دارد. همانگونه که قلوب شیعیان امیرالمؤمنین(ع) به سمت این حرمهاست، انتظار ایتام آل محمد(ص) به همین سمت است و امید گرهگشایی از اینجا دارند. به همین دلیل با وجود مراکز متعدد خیریه و کمکرسانی، حجم عظیمی از نیازمندان به سمت این حرم میآیند که البته پاسخگویی و حل مشکلات آنان جدّاً سخت است، چرا که انتظارات بالا و امکانات کم است. و البته انتظارات به حق است. امید است سومین حرم اهل بیت(ع) بتواند از عهده این کار بزرگ برآید.

 

حجت الاسلام موسوی مدیرکل دادگستری و رئس هیات امناء ستاد دیه فارس اظهار داشت: کل بدهی این 12 زندانی  آزاد شده ، که 9 مرد و 3زن بوده است . بالغ بر  15 میلیون و 313 میلیون و 614 هزار ریال می باشد ، که با قبولی دادخواست اعسار توسط قضات محترم 3 میلیاردو 663 میلیون ریال از بدهی این افراد کم گردیده است .

مدیرکل دادگستری و رئیس هیات امناء ستاد دیه استان فارس افزود : به همت کمیته صلح وسازش این ستاد 6 میلیاردو 213 میلیون  و 614 هزار ریال  گذشت رضایتمندانه از شکات پرونده بعمل آمده است و مبلغ  3 میلیاردو 548 میلیون  ، از منابع این ستاد شامل کمک های خیرین و نیکوکاران و تسهیلات تامین و پرداختی آستان مقدس احمدی و محمدی (ع) مبلغ 1 میلیاردو 890 میلیون ریال ، زمینه آزادی و بازگشت آنها به آغوش گرم خانواده فراهم گردید.

وی ادامه داد: این استان همچنین به لحاظ میزبانی از فرزندان اهل بیت(ع)، در مقام نخست قرار دارد. بی دلیل نبوده که کاروانهای اهل بیت(ع) برای دیدار امام رضا(ع) از این سمت میآمدند، برخی در اینجا به شهادت رسیده و برخی در اینجا اقامت گزیدند و این دیار پناهگاهی برای فرزندان اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام شد و این خود ارزش بزرگی است و ظرفیت استان چنین است که سومین حرم در یکی از بهترین و غنیترین استانهای کشور بوده و چشمان منتظر، دائماً انتظار گرهگشایی دارند و اِن‌شاءالله به همت خیّرین گرانقدر و حمایت‌های مسئولین، این انتظارِ به حق، به نحو احسن برآورده شود.