سه شنبه 21 بهمن 1399
13:38
907آزادسازی ۱۱۰ زندانی جرایم غیرعمد در سومین مراسم نذر رهایی


آیین آزادسازی این زندانیان با حضور استاندار فارس، رییس‌کل دادگستری استان، فرمانده سپاه فجر، ارشد نظامی ارتش در استان‌های فارس و کهگیلویه و بویراحمد و جمعی از مسوولان استان در زندان عادل‌آباد شیراز برگزار شد.

پیش از این نیز همزمان با سالروز شهادت سردار قاسم سلیمانی، ۱۶۳ زندانی جرایم غیرعمد مالی فارس با کمک خیرین از زندان‌های استان آزاد شدند.

رئیس کل دادگستری استان فارس از فراهم شدن زمینه آزادی ۱۱۰ زندانی جرایم غیرعمد زندان های فارس در هشتمین روز از دهه مبارک فجر انقلاب و در آستانه ولادت مولی الموحدین حضرت علی علیه السلام و به همت دادگستری استان، سپاه فجر استان وستاد دیه استان خبر داد.

رئیس کل دادگستری استان فارس در طرح آزادی زندانیان جرایم غیرعمد استان فارس در زندان مرکزی شیراز ضمن تبریک طلیعه فجر انقلاب اسلامی و قدردانی از همه مسئولان بویژه خیرین نیک اندیش و شورای تأمین استان فارس که در راستای رها سازی زندانیان جرائم غیر عمد در این اقدام خداپسندانه تلاش نمودند گفت: در دوران تحول قوه قضائیه و در راستای اجرای سند تحول قضایی باید به دنبال جرم زدایی باشیم و بدین منظور پیشگیری از وقوع جرم در اولویت قرار گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین سیدکاظم موسوی بر کاهش جمعیت کیفری زندان ها تأکید کرد: تمام همت و تلاش ما باید در راستای کاهش جمعیت کیفری زندان ها باشد و با کاهش آمار زندانیان این میزان زندانی جرائم غیر عمد و مالی نیز به تدریج از زندان رهایی یابند.

وی با اشاره به صدور ۶ هزار و ۵۰۰ مورد رأی جایگزین حبس از سوی قضات دادگستری فارس در سال جاری تصریح کرد: در سال جاری ۱۲۰نفر زندانیان از پابند الکترونیک استفاده کرده اند و در ایام دهه مبارک فجر امسال ضمن بازدید از مجتمع حرفه آموزی و کاردرمانی شیرازپرونده قضایی ۷۰۰ نفر از زندانیان واجد شرایط در دستور کار کمیسیون عفو استان قرارگرفت.

وی اظهار امیدواری کرد: طی روزهای آینده نزدیک به ۲۰۰ نفر از این افراد از زندان های استان آزاد شوند.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان فارس در ادامه بر لزوم سرکشی و بازدید هدفمند قضات و مسئولان قضایی از زندان ها تأکید کرد و بیان داشت: همان گونه که در روایات اسلامی آمده است مستحب است تا قضات از زندانیان سرکشی و جویای اوضاع و احوال مددجویان زندان ها باشند و بدین منظور لازم است قضات ضمن بازدید هدفمند از زندان با مددجویان ملاقات و از نزدیک به بررسی مشکلات زندانیان بپردازند.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی همچنین از کاهش آمار ورودی پرونده های قضایی دادگستری استان فارس در سال جاری خبر داد و گفت: قضات و کارکنان مجموعه قضایی استان فارس در جهت کاهش آمار پرونده ها و اوقات رسیدگی به صورت شبانه روز تلاش می کنند و دادگستری استان جزء موفق ترین دادگستری های کشور در این خصوص است اما لازم است همه مسئولان دستگاه ها ونهادها اهتمام در راستای جرم زدایی و پیشگیری از وقوع جرم در دستور کار خود قرار دهند.

رئیس کل دادگستری استان فارس در این مراسم از سردار پاسدار بوعلی فرمانده سپاه فجر استان، سایر خیرین نیک اندیش، بسیج حقوقدانان و بسیج خواهران استان فارس که با همت ستاد دیه استان در یک حرکت جهادی و مؤمنانه قدم در عرصه خیر گذاشته و زمینه جمع آوری کمک های مادی جهت آزاد سازی زندانیان جرائم غیرعمد و تهیه بسته های معیشتی برای خانواده زندانیان گذاشتند؛ قدردانی کرد و بر لزوم سرکشی و رسیدگی به امور خانواده زندانیان تأکید کرد.

رئیس شورای قضایی استان اظهار داشت: رسالت ستاد دیه آزادی زندانیان جرایم غیرعمد و بدهی مالی است اما این نهاد مردمی به همه خانواده زندانیان با جرایم عمد و غیرعمد توجه ویژه دارد و با حمایت از آنان تلاش می نماید احتمال آسیب در بین خانواده ها کاهش دهد.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی خاطر نشان کرد: امیدواریم همه مردم رعایت قانون سرلوحه زندگی خود قرار دهند تا خواسته یا ناخواسته گرفتار زندان نشوند. وی در پایان تلاش شبانه روزی مسئولان قضایی استان، مدیرکل زندان ها و مسؤولین ستاد دیه استان در خدمت به زندانیان را ستود و از آنان قدردانی کرد.

استاندار فارس در این مراسم گفت: همه اعتقاد داریم که انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران بر مبنای مفاهیم بلند و با ارزشی استوار شده و انقلاب اسلامی، انقلابی برای اعتلای ارزش‌های انسانی و اسلامی بوده است.

عنایت‌الله رحیمی افزود: ارزشی بالاتر از تکریم مخلوق خدا نیست، اینکه برای مخلوقی که از سر تقصیر یا قصور به دام افتاده، بتوانیم با ایجاد و تحکیم بنیان‌های اخلاقی، مروت، جوانمردی و نوع دوستی را احیا کنیم برگرفته از ارزش‌های والای اسلامی و انسانی است.

وی ادامه داد: از برکات جامعه اسلامی این است که افرادی حاضر هستند از مال و آبروی خود هزینه و دیگران را از زندان آزاد کنند.

استاندار فارس گفت: آزادی زندانیان، احیای ارزش‌هایی است که امروز جامعه به شدت نیازمند زنده نگه‌داشتن آن هستیم و باید در این مسیر گام برداریم.

رحیمی با ابراز خرسندی از آزادی زندانیان جرایم مالی غیرعمد با تلاش‌ نهادهای مختلف قضایی، نظامی و اجرایی استان فارس، بیان کرد: قبل از آزادی زندانیان باید یک کلاس مقدماتی برای آنان برگزار شود تا دوباره به دام حوادث گرفتار نشوند.

فرمانده سپاه فجر استان فارس نیز در این مراسم نذر رهایی را یکی اقدامات ارزشمند دانست و گفت: بخش عمده‌ای از نقش سپاه برای رهایی زندانیان این بود که کمک کنیم این کار انجام شود وگرنه کار اصلی را خیرین انجام دادند.

سردار یدالله بوعلی افزود: ستاد دیه، اداره‌کل زندان‌ها و رییس دادگستری استان فارس اهتمام جدی برای آزادی زندانیان جرایم مالی غیرعمد داشتند.

وی ادامه داد: در سالروز شهادت سردار سلیمانی موفق به آزادی ۱۶۳ زندانی جرایم غیرعمد مالی شدیم و امروز نیز ۱۱۰ نفر آزاد خواهند شدند.

فرمانده سپاه فجر فارس گفت: در مجموع ۲۷۳ زندانی آزاد شدند که ۲۴۶ نفر مرد و ۲۷ زن هستند.

بوعلی افزود: تلاش برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد همچنان ادامه دارد تا بتوانیم زندانیان بیشتری آزاد کنیم.

وی با اشاره به تلاش‌های سپاه فجر استان در حوزه کمک‌های مومنانه در دوران کرونا بیان کرد: با کمک گروه‌های مختلف مردم بیش از ۲ میلیون بسته معیشتی بیش اقشار نیازمند توزیع شد.

فرمانده سپاه فجر فارس همچنین با اشاره به بهره‌برداری از پروژه‌های گروه‌های جهادی بسیج استان در دهه فجرمبارک فجر گفت: ارزش این پروژه‌ها بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان است.

وی افزود: ۳۹۸ پروژه مربوط به مسکن محرومین است مسجد حسینی خانه بهداشت مدرسه خطوط انتقال آب شرب و آب کشاورزی از دیگر پروژه ها بوده است.

بوعلی افزود: ۳۹۸ پروژه مربوط به مسکن محرومان و سایر پروژه‌ها در حوزه‌های مسجدسازی، حسینیه‌ سازی، احداث خانه بهداشت، احداث مدرسه و احداث خطوط انتقال آب شرب و آب کشاورزی است.

وی ادامه داد: همچنین در حوزه تامین وسایل کمک آموزشی برای دانش آموزان سامانه ای طراحی شده که مردم از طریق این سامانه بیش از یک میلیارد تومان کمک کردند.

بو علی اضافه کرد: بیش از ۱۱ هزار تبلت تامین و بین دانش آموزان نیازمند استان توزیع شده است.

فرمانده سپاه فجر فارس گفت: با کمک مردم در برخی شهرستان‌های استان، همه نیازمندی‌های دانش آموزان برای آموزش مجازی تامین شده که بیضا یکی از شهرستان‌هایی است که دانش‌آموز مانده از تحصیل ندارد.

 

اسحاق ابراهیمی مدیرکل زندان‌های استان فارس نیز در این مراسم گفت: آزادی زندانیان جرایم غیرعمد مالی با همکاری نواحی مختلف سپاه فجر استان، خیرین و مسوولان استان صورت گرفته است.

وی افزود: هم اکنون بیش از ۷۰۰ نفر به دلیل جرایم مالی غیرعمد در زندان‌های استان فارس نگهداری می‌شوند که چشم انتظار حمایت خیرین و مسوولان هستند.

وی ادامه داد: با کمک بسیج حقوقدانان، تعدادی از پاسداران بازنشسته برای اخذ رضایت و آزادی این زندانیان اقدام کردند.

مدیرکل زندان‌های استان فارس گفت: میزان جرایم مالی زندانیان آزاد شده با کمک خیرین در سال ۹۹، بیش از ۲۵ میلیارد تومان بوده که ۲۳ میلیارد تومان آن از سوی شاکیان بخشیده شده است.

ابراهیمی با اشاره به ابلاغ سند تحول قضایی از سوی رییس قوه قضاییه، بیان کرد: در این سند بخش اصلاح مجرمان جزو رسالت سازمان زندان‌ها عنوان شده است البته این رسالت در گذشته نیز بوده و فعالیت‌های زیادی انجام شده اما در حال حاضر حساب شده‌تر باید پیش برویم.

وی ادامه داد: سازمان زندان‌ها به تنهایی قادر به انجام این کار نیست، تراکم زندانیان به گونه‌ای است که امکان انجام فعالیت‌های اصلاحی و تربیتی به سبکی که نیاز است وجود ندارد.

مدیرکل‌ زندان‌های فارس از رییس‌کل دادگستری استان فارس خواست از مجازات‌های جایگزین پیش‌بینی در قانون نهایت استفاده شود.

ابراهیمی گفت: ۱۲۰ زندانی استان با نصب پابند الکترونیکی آزاد شده‌اند که انتظار داریم از این ظرفیت بیشتر استفاده شود.

وی افزود: همچنین می‌توان تکلیف کرد مجرمان به جای آمدن در زندان در دستگاه‌ها خدمات رایگان ارایه دهند.


محمود پاک نیت بازیگر پیشکسوت سینما و تئاتر سخنان خود را با بیتی از سعدی شیرازی آغاز کرد و گفت:

بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش زیک گوهرند

چو عضوی بدرد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار

این شعر زیباست و تلنگری است برای همه ما و امروز افتخار می‌کنم بزرگوارانی در این شهر هستند که هنوز عِرق انسانیت را حفظ کردند و دردی که پیکره شان را آزار می دهد و افرادی که حبس هستند را با لطف و مرحمت مورد توجه قرار می دهند.

وی در ادامه گفت: در پایان اکتفا می کنم به شعری از حافظ که

هر که آمد به جهان نقش خرابی دارد در خرابات بگویید که هشیار کجاست؟

هوشیار کسانی هستند که در این مکان حضور دارند و برای رهایی افراد دربند همت می کنند.

وی در ادامه با زندانیان در اندرزگاه ها و کارگاه های اشتغال دیدار و گفتگو کرد.

شایان ذکر است سپاه فجر استان تعداد ۱۱۰ بسته معیشتی به زندانیان آزاد شده جرایم غیرعمد و ۵۰۰ بسته معیشتی هم به خانواده های زندانیان زیر پوشش انجمن حمایت زندانیان شیراز اهدا کرد.