یکشنبه 21 فروردین 1401
18:27
277هزاران زندانی جرائم غیرعمد چشم انتظار کمک خیران


هم اکنون بیش از ۱۱ هزار زندانی جرائم غیرعمد در کشور تحمل حبس می‌کنند که طبق آمار ارایه از سوی ستاد دیه کشور 4 هزار نفر از این محبوسان واجد شرایط کمک هستند.

به گزارش روابط عمومی ستاد دیه کشور، همه چیز از فراخوان صفحه مجازی یک خبرنگار و فعال رسانه‌ای شروع شد، فراخوانی که هزینه‌اش با کمک مردم تامین و صرف آزادی دو زندانی جرائم غیرعمد شد.

دو زندانی بدهکار مالی در عید مبعث راهی خانه شدند، اولی «کامیار» ۲۹ ساله که در طلافروشی کار می‌کرده است. دو سال پیش به علت ناتوانی از پرداخت بدهی به خاطر برگه چکی را صادر نموده بود که در ادامه با طرح شکایت شاکی راهی زندان می‌شود.

نفر دوم، «محمود» ۳۳ ساله که در کار تبلیغات و چاپ فعالیت داشته است. او برای امرار معاش با همسرش کارگاهی کوچک راه انداخته بودند که با وقوع آتش‌سوزی، بدهی‌های زیادی روی دستشان می‌ماند و وصول نشدن مبالغ چک‌هایی که قبلا صادر کرده بود، او را هم راهی زندان می‌کند.

نوسانات بازار و مشکلات اقتصادی در شرایط کرونا از یک طرف و طمع و زیاده خواهی، یکی از مهمترین دلایل حبس بدهکاران مالی است.

«کامیار» می‌گوید: من فقط برای یک فقره چک به زندان افتادم و چون ورشکسته شدم و پشتوانه مالی نداشتم، نتوانستم وجه چک را تامین کنم و به نظرم هر کسی می‌خواهد چک بدهد، باید به فکر تامین حتمی مبلغ آن باشد.

«محمود» هم از سه سال حبس برای یک امضا می‌گوید و اینکه کارگاهشان طعمه آتش سوزی می‌شود و دیگر نه جنسی برای فروش داشته است و نه پولی برای پرداخت طلب شاکیان و ناگزیر به زندان افتاده است.

حالا هر دو نفر با کمک خیرین، بعد از چند سال زندانی بودن، سال تحویل کنار خانواده خواهند بود. اما این دو زندانی آزاد شده و همه محکومان زندان رفته، یک دغدغه مهم دارند و آن اینکه بتوانند در بازار کار به راحتی مشغول کار شوند، یعنی سوءپیشینه محکومان مالی غیرکلاهبرداری برداشته شود تا با مشکلات کمتری زندگی کنند.

امروز آقای جولایی، رئیس هیئت امنای ستاد دیه کشور، خبر‌های خوشحال کننده‌ای داشت. این که با کمک خیرین و مددکاران ستاد دیه، از ابتدای سال تاکنون بیش از ۶ هزار زندانی جرائم غیرعمد آزاد و به آغوش خانواده برگشته‌اند.

آقای جولایی گفت: بدهی این محکومان آزاد شده مجموعا ۳ هزار میلیارد تومان بوده است که بخشی با کمک خیرین ستاد دیه تامین شده و بخشی از آن هم با گذشت شکات، بخشیده شده است.

حالا استان تهران با ۱۰۱۹ محکوم بیشترین و هرمزگان با ۵۲ محکوم، کمترین آمار زندانیان جرائم غیرعمد را دارند و خیرین می‌توانند با ارسال کمک‌های نقدی خود به حساب‌های ستاد دیه کشور، در آزادی زندانیان جرائم غیرعمد سهیم شوند.

در نهایت این که هم اکنون بیش از ۱۱ هزار زندانی جرائم غیرعمد در کشور داریم که طبق آمار رسمی ۴۱۶۴ نفر آن‌ها تک قرار بوده و واجد شرایط آزادی هستند، کمک کنیم تا در آستانه سال نو این افراد هم در کنار خانواده‌های چشم‌انتظار و نیازمند خود باشند.