یکشنبه 28 اسفند 1401
12:59
248درآمد زندانیان مهریه متناسب با افزایش قیمت سکه‌ نیست


عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: درآمد زندانیان مهریه متناسب با افزایش قیمت سکه‌ای که هم‌اکنون با آن مواجه‌ شده‌ایم نیست!

به گزارش روابط عمومی ستاد دیه کشور، سید اسدالله جولایی رئیس هیأت امنا ستاد دیه کشور در گفت‌وگو با برنامه رادیویی «صبح و گفت‌وگو» با اشاره به افزایش روزافزون قیمت سکه تا کانال ۳۰ میلیون تومان گفت: هم‌اکنون دو هزار و ۴۰۴ مرد ایرانی بابت ناتوانی در پرداخت تعهدات مهریه در زندان‌ها تحمل حبس می‌کنند این آمار هرگز در شآن مردم شریف ایران اسلامی و صبغه دینی و سابقه فرهنگی مردامان این سرزمین نیست!

وی با اشاره به این که استان فارس با میزبانی از 205 زندانی مهریه در صدر فهرست عددی قرار دارد، افزود: این روزها بدهکاران مالی ناشی از مهریه نه بابت ناتوانی در تأمین سکه‌هایی هم‌اندازه با سال‌های تولد شمسی و میلادی خانم‌های متقاضی که متاسفانه به دلیل عدم امکان پرداخت سه یا چهار سکه گرفتار حبس شده‌اند.

کیومرث سرمدی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این گفت‌گوی رادیویی در سخنانی گفت: برای اصلاح معضل کثرت زندانیان دیون غیرمعوض، وکلای خانه ملت با جلب نظر خبرگان حقوقی و نخبگان حوزه قضاء طرحی را در کمیسیون قضایی آماده تصویب کرده‌اند که بنا به شرایط فعلی جامعه و افزایش قیمت سکه‌های بهار آزادی به زودی در صحن علنی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی افزود: ما باید توجه کنیم به این مسئله مهم که درآمد زندانیان مهریه متناسب با افزایش قیمت سکه‌ای که هم‌اکنون با آن مواجه‌ شده‌ایم نیست. به تبع آن مشکلاتی که مسئولین ستاد دیه کشور به آن پرداخته‌اند را ما داریم، مشکلاتی که غیر از مسئله طلاق و اضطراب و افسردگی و بسیاری دیگر از مشکلات روحی و فسادهای اخلاقی دلیل اصلی حبس بسیاری از جوانان این کشور و نیروهای انسانی فعال در درون بندهاست.

سرمدی یادآور شد: در طرح تدوین شده از سوی اعضاء کمیسیون قضائی و حقوقی پیش‌بینی‌های خوبی در قانون مهریه لحاظ شده است که مهمترین آن در وهله نخست ممانعت از انعقاد مهریه‌های نامتعارف و یا بهتر است گفته شود بی‌اعتنا به شرایط و نواسانات بازار و اقتصاد ملی است.

وی بیان کرد: در حال حاضر سه درصد کل پرونده‌هایی که در دستگاه قضائی تشکیل شده‌اند بی‌واسطه یا غیرمستقیم با مسئله دادخواست‌های مهریه ارتباط دارند و این یعنی 600 هزار پرونده برای موضوعی تشکیل شده و زمان و قوت محاکم را به خود می‌گیرند که با رعایت جوانبی از سوی قانونگذار ابدا نمی‌بایست تشکیل می‌شدند.

نماینده مردم اسدآباد در بهارستان گفت: در متنی که در آستانه طرح در صحن قرار داریم البته رعایت حال زوجات هم مورد توجه قرار گرفته و الزامات قانونی مناسب در جهت تادیب و تسویه کامل با مردی که ملائت دارد و توانایی پرداخت دارد مکلف و ناگزیر از تادیه شده است اما خب متقابلا برای آن مردی که توانایی مالی پرداخت دین مالی خود را ندارد نیز مقرر شده تا به او مهلت داده شود تا کار کند و بدهی خود را به طور کامل پرداخت نماید.

وی با اشاره به نواقص موجود در قانون فعلی مهریه گفت: طبق مفاد مندرج و مواد تصویب شده فعلی متاسفانه بدهکار مهریه باید از داخل زندان و بعد از صدور و اعمال مجازات حبس باید اعسار خود را ثابت نماید اما در طرح تنظیم شده‌ای که شرح آن پیش‌تر عرض شد قطعا این روال پرهزینه پیش از به بند کشیده شدن مرد بدهکار طی خواهد گردید.

سرمدی ادامه داد: اگر مرد پیش از طلاق اموالی داشته باشد و برای فرار از دین آن‌ها را به فرد دیگری انتقال دهد و ادعای عدم استطاعت داشته باشد در صورت اثبات این قضیه در دادگاه که عنایت بیشتر قضائی منبعد به آن خواهد شد با اهداف پیشگیرانه جریمه‌های سنگینی بر دیون مرد اضافه خواهد شد.